Wystawa rzeźb Łukasza Krupskiego

Lato 2024, Plac Trzech Krzyży

Magia spotkania… 

Wystawa, której jesteś świadkiem, wynika z mojego rozumienia istoty rzeźby i istoty procesu twórczego. Chcę potraktować to historyczne miejsce jako rodzaj agory, przestrzeni rozumianej przez starożytnych Greków jako obszar wyrażający żyjącą tkankę społeczną, przestrzeń będącą emanacją wymiany myśli, doświadczeń. Rzeźba, aby w pełni zaistnieć  potrzebuje  Odbiorcy, musi być przeżyta, przefiltrowana przez wrażliwość Widza.  

Spotkanie to nie okoliczność, to fundament naszego istnienia - określamy siebie w kontekście „drugiego”, w kontekście „innego”,  w zderzeniu z wieloma sytuacjami… Spotkanie poprzez rzeźbę rozciąga nasze możliwości na niemal magiczne obszary wykraczające poza biologiczne znaczenie naszego gatunku. Dzieło sztuki unieśmiertelnia tych, którzy odeszli, zapisuje nasz moment istnienia na przyszłość, dla tych którzy dopiero za jakiś czas będą mogli konfrontować się z naszymi dziełami. 

Rzeźba jest jak lustro z „ Alicji w Krainie Czarów”. Odbija naszą rzeczywistość wewnętrzną, tę, której nie widać. Rzeźba ma potencjał ją odkryć, zmaterializować, urzeczywistnić.  Zamienia myśli, uczucia, wspomnienia w dotykalną materię. Oddaje najbardziej dramatyczny element istoty człowieka – wzajemne uwikłanie świata materialnego i niematerialnego, ducha i ciała. 

Nasze spotkania w różnych obszarach kultury, coraz bardziej polegają na zasadzie antagonizmów, dyskurs społeczny w coraz większym stopniu oparty jest na podziałach, na tym co nas różni. To co zawarte w rzeźbach, które widzisz na tym Placu jest związane z moim przeżywaniem kultury nie jako przestrzeni destrukcji, ale twórczości i tworzenia relacji, tworzenia obszaru, który pozwala na spotkanie, mimo oczywistych różnic, które istnieją, a nawet istnieć powinny. 

O autorze

Łukasz Krupski

Ur. w 1990 w Warszawie, rzeźbiarz, absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, laureat nagród i stypendiów artystycznych m.in. I nagrody w konkursie rzeźby kamiennej w niemieckim Neuzelle, nagrody im. ks. Janusza Pasierba oraz stypendium „Młoda Polska”.
Autor licznych realizacji rzeźbiarskich w Warszawie, m.in.:

  • Pomnika Matki na Woli
  • Drogi Krzyżowej w Bazylice Archikatedralnej p.w. Jana Chrzciciela
  • Popiersia Cypriana Norwida na Uniwersytecie Warszawskim
  • Popiersia Kardynała Stefana Wyszyńskiego przed Pałacem Arcybiskupów Warszawskich
  • Pomnika nagrobnego Jana Kobuszewskiego na Starych Powązkach

Kuratorka wystawy

Kama Zboralska

Dziennikarka, autorka licznych tekstów propagujących sztukę współczesną. Autorka książki „101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących” (2019) oraz autorka cyklu trzech książek: „Sztuka inwestowania w Sztukę. Przewodnik po galeriach”, Autorka „Kompasu Sztuki” i „Kompasu Młodej Sztuki” – rankingu
artystów współczesnych publikowanych od 2008 roku na łamach „Rzeczpospolitej”. Od 2006 roku członek Komisji Kultury Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Inicjatorka powstania i kurator Galerii (-1) prowadzonej przez PKOI. Zorganizowała ponad 150 wystaw sztuki współczesnej. W dowód uznania za działalność w dziedzinie „sport i sztuka” została uhonorowana przez PKOI srebrnym i złotym medalem „Za Zasługi dla polskiego Ruchu Olimpijskiego”. 
Od 2012 roku dyrektor programowy Warszawskich Targów Sztuki – jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Prowadzi wykłady na temat rynku sztuki m.in. na Wydziale Sztuki  Mediów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

- Chciałbym rozumieć świat, jako pieśń o miłości-  to słowa Łukasza Krupskiego, którego 21 rzeźb, wykonanych z różnych materiałów   możemy podziwiać na Placu Trzech Krzyży. W miejscu szczególnym, w samym sercu Warszawy z centralnie usytuowanym klasycystycznym Kościołem pw. św. Aleksandra, którego otwarcie miało miejsce prawie 200 lat temu. 

Przesłanie tych wyjątkowych rzeźb jest niebywale spójne z postawą twórczą i życiową Artysty. Już sam kontakt z kamieniem jest dla niego mistycznym przeżyciem - świadomość, że dotyka, tworzy w kawałku skały, który kilkaset milionów lat temu był świadkiem tego co działo się na naszej planecie. Kamień uczy pokory. Życie też. 

Jego wysmakowane kompozycyjnie, klasyczne w formie dzieła zmuszają, wręcz prowokują do refleksji, skupienia się nad tym co w naszym ziemskim bycie najważniejsze. Otacza je cisza i spokój. „Olśnienie”  - kobieca postać z pęknięciem wzdłuż całej sylwetki symbolizuje tajemnicę -  istnienia, losu, emocji… Według kultury Wschodu wszystko zaczyna się od pustki, jest początkiem wszystkiego. Odkrywanie, zmaganie się o kształt tajemnicy, to dla Artysty najważniejszy cel życia i twórczości. „Narodziny Wenus” – to przesłanie o ciągłym odradzaniu się, o współistnieniu ciała i ducha, podobnie jak w „Świętym ciele” - to próba połączenia ich w harmonijną jedność. Odwieczne dążenie do ideału. 

 W poszukiwaniu prawdy o nas samych Artysta zgłębia doktryny wybitnych filozofów oraz twórczość czołowych poetów min. Miłosza, Herberta, Norwida. Rzeźbi ich portrety, uwiecznia też mistrzów -  Rodina oraz Michała Anioła. Te osobiste prace  wyjątkowych osobowości stoją  na Placu Trzech Krzyży w grupie,  obok siebie  - tworzą swoistą  wyspę twórczej energii. Największe wrażenie wywołuje, oddzielnie eksponowany autoportret, niezwykle przejmujący w swej wymowie. „Spotkanie” z rzeźbami Łukasza Krupskiego, którym oddaje swoje emocje, najgłębsze uczucia, zdrowie, które powstają z autentyczniej potrzeby serca  jest przeżyciem magicznym. Artysta nawiązuje do wątków antycznych, chrześcijańskich – uniwersalnych prawd o ludzkiej kondycji, odnoszących się też do współczesności. Wprowadza nas w świat pełen odczuć metafizycznych, duchowych, bez których nasza egzystencja pozbawiona byłaby głębszego sensu.

Kama Zboralska

Miejsce

Pl. Trzech Krzyży – ekspozycja rzeźb oraz tablic

Plan wystawy

Powrót